THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Stylově zajímavě propletená sestava účinkujících slibovala příjemný a především pestrý hudební zážitek. Bostonští ISIS se v České republice objevili znovu po více než dvou letech a dodržují tak tradici pravidelného koncertování v našem hlavním městě (a v Paláci Akropolis), která započala v květnu roku 2005. S ISIS personálně spříznění MAMIFFER dostali úlohu uvaděčů čtvrtečního večera. Převážně komorně pojatá hudba, nacházející se někde na pomezí ambientu a post-rocku v sobě ještě infiltruje tu větší, tu menší náznaky dalších žánrových pojmů, dokázala zaujmout i prozatím prořídlé a pomalu se scházející publikum a především tak splnila svůj účel – připravit půdu pro dva hlučné a hudebně zcela odlišné následující vystupující.
Na americké duo DÄLEK, ač jeho produkce spadá do úplně jiných žánrových sfér, se dá nahlížet i optikou posluchače tvrdé hudby. Vždyť i v žánrech náležících k širšímu metalovému okruhu najdeme dost kapel, jejichž produkce je fanoušky tvrdších odnoží vcelku ignorována a kterým se dostává náležitého ocenění od posluchačů vyznávajících jiné hudební hodnoty. Právě toto je případ i charismatické dvojice, jejíž temný a rytmicky strhující hip hop patří rozhodně k tomu lepšímu, co tato scéna může nabídnout a přesto se DÄLEK dostává slyšení především od posluchačů řekněme, že alternativní hudební scény. Vem to čert, hlavní je fakt, že to duu MC Dälek a Octopuss tak skvěle šlapalo i v průběhu jejich další z pražských hip hopových přednášek. Těžko říci, jestli jejich hudbu lépe definují nápadité, temné a s mnoha hudebními vlivy, i včetně třeba noise a ambientu, koketující hudební smyčky anebo stylově dokonalé frázování „pěvce“ MC Däleka. Každopádně toto vystoupení mělo skvělý spád, nepostrádalo tu správnou atmosféru i ovace spokojeného publika. I navzdory tomu, že zvukové parametry setu snesly přísnější měřítka, živé nástroje – hudební podklad byl pouštěn z laptopu – by řádění DÄLEK nepochybně přidaly na šťávě.
Na našem serveru poněkud rozpačitě přijatá deska „Wavering Radiant“ tvořila zcela logicky hlavní osu přibližně hodinu a půl trvajícího vystoupení ISIS. Což koneckonců bylo definitivně jasné ihned, jakmile zazněly úvodní tóny skladby „Hall Of The Dead“, která aktuální album i otevírá. ISIS opět zdobily jejich tradiční devízy, mezi které můžeme zařadit hlavně zničující nasazení tentokráte zarostlého a „střapatého“ Aarona Turnera, i v živém provedení umně vrstvené kytarové motivy a samozřejmě skladbový repertoár, který i přes naše výhrady k jeho studiové podobě na koncertním pódiu nepřestává bavit. Skladby z nové desky se však na můj vkus až příliš často utápějí v příliš dlouhých kytarových nájezdech, které se časem slévaly v těžce rozlišitelnou zvukovou kouli. Všechno však zachraňují zdařilé melodické motivy a tentokráte i poměrně jistý Turnerův vokální přednes, což v minulosti nebývalo úplným pravidlem. Nádherná a pěvecky náročná donquijotská píseň „Dulcinea“ pocházející z předchozího alba tak díky tomu patřila k jedním z vrcholů večera.
Mezi ty bych si troufal zařadit i novinkovou „Threshold Of Transformation“, jejíž působivě gradující zakončení kromě toho, že uzavírá letošní desku, i skvělým způsobem ovládlo zaplněný Akropolis. Během občasných výletů do historie se ISIS dostali nejdál do roku 2004, konkrétně k nahrávce „Panopticon“, ze které zaznívá skladba „Backlit“ a celkem nečekaně v rámci přídavku i fantastická členitá kompozice „Altered Course“, což výrazně napomohlo k velmi příjemnému zakončení tohoto zdařilého koncertního večera. Ten potvrdil, že i nová hudební poloha ISIS na koncertních prknech stále vcelku spolehlivě funguje a baví.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.